Uncategorized

Novoroční jazyková předsevzetí….

…. dávat či nedávat? To je otázka.

Mnoho z nás si dává s novým rokem nová, nebo stará a stále se opakující, předsevzetí. Je to dobře? Nebo ne? Nový rok je pro nás novým začátkem. Ten si ale můžeme udělat kdykoliv – v pondělí, prvního v měsíci, nebo třeba klidně v pátek. Je to jen a jen na nás.

Jak by mělo vypadat splnitelné předsevzetí?

Tak asi bych si to přejmenovala na cíl nebo plán. To už zní lépe, že? A váš cíl nebo plán musí být SMART – specific, measurable, achievable, realistic a time-bound.


Co to znamená v praxi?

Já se budu držet “cíle”. Řekněme, že váš cíl je naučím se letos anglicky. Tak si tedy rozebereme, jak to bude vypadat:

Naučím se anglicky je velice široký a v podstatě nic neříkající cíl. Pro každého může, a dokonce bude, znamenat něco jiného. Aby byl cíl specific, je nutné z  něj udělat specifický cíl. Například chci lépe rozumět, chci číst, chci mluvit, atd. Váš cíl by měl být také measurable (měřitelný). Musíte nějak poznat, že jste cíle dosáhli, nebo že se k němu blížíte. Příkladem může být chci si umět objednat v restauraci na dovolené, chci si přečíst knihu v originále, chci mluvit s kolegou v práci, atd. Váš cíl by také měl být achievable (proveditelný). V praxi to znamená, že je to uskutečnitelné. Asi se shodneme na tom, že z nuly se na naprostou plynulost nedostanete během měsíce. A to nás přivádí k další vlastnosti vašeho cíle. Měl by být také realistic (dosažitelný). A také by měl být time-bound (spojený s časem). Zkrátka byste měli mít v hlavě, nebo ještě lépe na papíře, nějaký termín, do kdy chcete vašeho cíle dosáhnout.

Když se rozhodnete, že poběžíte například maraton, tak si také sestavíte plán. Tréninkový plán! A s jazyky to není o moc jiné. Nebudete čekat, že vyběhnete a hned napoprvé zaběhnete celý maraton. Možná poprvé uběhnete jen kilometr, nebo dva, ale postupně budete přidávat a jednoho dne tam bude těch 42.

Proč nedodržíme svá předsevzetí?

Častým důvodem je, že máte špatně nastavený cíl nebo plán. Nebo dokonce obojí. Máte laťku příliš vysoko a když se k ní nepřibližujete, tak vás to víc odrazuje, než povzbuzuje. Není vůbec nic špatného si sednout, zamyslet se a laťku si upravit. Pokud je váš cíl dlouhodobého charakteru, je možné, že se v průběhu změní. Nebo dosáhnete nějaké úrovně, a řeknete si, že dál už jít nechcete. Vemte si našeho běžce. Třeba po uběhnutí desetikilometrové trasy zjistí, že mu to na udržování kondice stačí a že vlastně maraton běžet nechce. Bude se nutit stále zvyšovat tréninky? Asi těžko. Zamyslí se a stanoví si nový cíl. A tak by to mělo fungovat i s angličtinou, nebo jazyky všeobecně.

Pokud se chcete domluvit na dovolené, tak nemá cenu se trápit odbornými časopisy o ekonomice a obchodování na burze.

Takže pokud je vaše letošní předsevzetí naučit se anglicky, zkuste se nad tím pořádně zamyslet. Co je vlastně váš cíl? A jak ho dosáhnete?

A jaká jsou tedy moje jazyková Novoroční předsevzetí?

Letos se opět vracím k francouzštině. V první fázi jako samouk kdy si zopakuji co už by v hlavě být mělo. A potom bych si ráda našla lektora, který se mnou bude pracovat individuálně.

Dále chci pracovat na angličtině, což se může zdát zvláštní když ji učím. V tom ale právě vidím tak trochu paradox nebo kovářovic kobylu. Samozřejmě, že se angličtině věnuji každý den v rámci příprav pro svoje studenty, ale co se týče posouvání mých vlastních hranic, tak to už je trochu horší. Proto jsem se rozhodla že únor budu věnovat metodě goldlist.


Tagged , , , , , ,

Napsat komentář