Uncategorized

Jak dostat slovní zásobu do dlouhodobé paměti?

Určitě to znáte. Někde vidíte nové slovíčko, nebo spojení a za pár dní ho zase hledáte ve slovníku, protože se zase nějak jaksi vykouřilo.

Ze školy určitě znáte způsob, že si stránku rozdělíte na dva, případně tři sloupečky, pokud si chcete zapsat i výslovnost, a do jednoho napíšete slovíčka v angličtině a do druhého v češtině. A pak šprtáte pořád dokola. Tenhle způsob sice funguje a na písemku ve škole je to celkem fajn, ale mnohem méně násilný způsob je metoda goldlist. A tady máte záruku, že vám toho v dlouhodobé paměti zůstane víc.

Celé to spočívá v tom, že vy se vlastně vůbec nesnažíte si slovní zásobu zapamatovat, ale necháte mozek, aby si sám vybral, co si zapamatuje. Tato metoda je vhodná pro trošku pokročilejší studenty. Vychází to totiž z toho, že si vybíráte slovní zásobu z textů. V našem případě originální texty v angličtině. Ty mohou být přizpůsobeny vaší úrovni angličtiny, ale čerpáte z originálního zdroje. Nic si nevymýšlíte a v pauzách mezi filtracemi s textem nebo slovní zásobou nepřijdete do kontaktu. Jako začátečník ale potřebujete spoustu kontaktu s již naučenou slovní zásobou, kterou dále obohacujete, takže tady se to využít moc nedá. Ale vydržte, určitě se ke zlatu také dopracujete.

Jak to celé provést?

Já jsem se rozhodla, že únor věnuji pokusu a uvidím, co se s goldlistem naučím.

Takže jsem si koupila pěkný sešit a první neděli v únoru jsem zasedla k počítači, vytáhla sešit a pustila se do experimentu.

Papír si rozdělíte na dva sloupečky. Do levého píšete výrazy v angličtině a do pravého jejich význam nebo překlad v češtině. Pro výchozí seznam potřebujete 20 výrazů. Po jejich zapsání si je párkrát přečtete nahlas a tento seznam odložíte (otočíte stranu a žádné koukání!), k tomuto seznamu se vrátíte nejdříve za 14dní. Po 14 dnech provedete první filtraci. Anglický sloupek si zakryjete a český se snažíte co nejlépe přeložit do angličtiny. U každého výrazu si uděláte značku, jak moc dobře jste to věděli. Měli byste si zapamatovat 30% výrazů, to znamená, že vám jich cca 14 zůstane na přepsání. Těchto čtrnáct výrazů zase přepíšete, přečtete nahlas a opět se k nim vrátíte až za 14dní. Poté vás za další filtrace a to vám zůstane deset výrazů. Vždy byste si měli zapamatovat 30% výrazů. Nakonec vám jich zůstane 7.

Tagged , , , , ,