Uncategorized

STAČÍ HODINA JEDNOU ZA TÝDEN, abych se naučil(a) anglicky?

Ne, nestačí.

A tím bych mohla skončit a dál již nic nepsat. Ale…..

Studenti se mě často ptají:

  • Jak často se mám učit?
  • Jak dlouho v jednom kuse?
  • Za jak dlouho budu umět anglicky?

Vezmeme to tedy pěkně popořádku.

Jak často se mám učit?

Jednoduchá odpověď by byla „tak často, jak je to jen možné“. Trochu vycházím z přesvědčení lidí, že když je člověk v zahraničí, tak se na něj jazyk tak nějak nalepí.

Nenalepí.

I v zahraničí musíte makat. Věřte mi, vím o čem mluvím. Ale jste jazykem obklopeni a tak to vypadá tak nějak jednodušší. Máte kolem sebe rodilé mluvčí, jazyk slyšíte z rádia, televize, na ulici, zkrátka všude.

Pravidelnost je velmi důležitá. Osobně věřím, že by to mělo být denně. Ale samozřejmě všichni máme tisíc jiných povinností a starostí, tak to není vždy možné. Výzkumy tvrdí, že když vynecháte 1-2dny, tak je to ještě ok. Cokoliv delšího už může začít tropit neplechu, co se kontinuity týče. Měli byste se tedy učit denně. Třeba kratší čas, ale intenzivně. Když si najdete třeba 20minut, tak toho můžete zvládnou poměrně dost, ale musíte vědět co děláte. A opravdu se 20minut učit. Ne hledat, co teda vlastně budete dělat, vařit si do toho kafe a kontrolovat, co je nového na facebooku.

Jak dlouho v jednom kuse?

To záleží nejen na tom kolik máte opravdu času, ale také na tom jaký je váš cíl a za jak dlouho. Pokud vás tlačí zkouška, prezentace, pracovní pohovor nebo dovolená v zahraničí bude to sloužit i jako motivace. Jestli se učíte jen tak pro zábavu, nemusí to být tak intenzivní, protože to vlastně nepotřebujete.

Řekla bych, že tak plus mínus 20 minut denně je optimální na opakování. U svých studentů často pozoruji, že čím déle dodržují pravidelnost, tím menší obtíže jim dělá to přetáhnout přes těch zmíněných 20 minut. Jestli se budete dívat na seriál, tak to může být i hodina a u filmu ještě déle. A nakonec ještě strávíte nějaký čas zpracováním toho, co si chcete ze seriálu nebo filmu zapamatovat a naučit se.

Za jak dlouho budu umět anglicky?

Začněme s tím – Co to vůbec znamená umět anglicky? Někomu stačí, když si objedná na dovolené jídlo a pití a domluví se na letišti a na hotelu. Jiný potřebuje angličtinu v práci, na poradách. Někdo si chce číst knížky nebo odborné publikace a články na internetu, nebo se koukat třeba na filmy nebo seriály.

Umět anglicky znamená pro každého něco jiného. V Evropském rámci jazyků se tedy pohybujeme někde B1 – B2. To už se většinou pohodlně domluvíte v běžných situacích.

A zase záleží na oblasti, která je pro nás důležitá. Pokud nepotřebujete vést porady v angličtině, tak si vystačíte se základními okruhy slovní zásoby a nebudete se učit odborné výrazy. Ten, kdo používá angličtinu v práci se pravděpodobně bude soustředit na to co potřebuje k jednání s kolegy, odběrateli nebo dodavateli a už nebude tolik řešit, jestli rozumí filmům a seriálům.

Co říci závěrem?

Je to všechno velmi individuální. Záleží co chcete a za jak dlouho toho chcete dosáhnout.

Tagged ,