Uncategorized

NEJLEPŠÍ ZPŮSOB JAK SE UČIT SLOVÍČKA

Jedny z nejčastějších otázek jsou:

Jaká je nejlepší učebnice?

Jak se nejlíp naučím gramatiku?

Jaký je nejlepší způsob na učení slovíček?

Nerada bych vás zklamala, ale ono to NEJ má každý jiné. Samozřejmě jsou nějaké základní systémy, ale ve finále si každý musít přijít sám na to, co funguje právě jemu.

Cíl je však společný – uložit slovní zásobu do dlouhodobé paměti a tam jí kdykoliv najít.

Nejvíce mi u studentů funguje, pokud se učí slovní zásobu v souvislostech. Hlavně u dospělých je toto důležité, protože více používáme logickou pamět. Už nám nefunguje to, co fungovalo na škole, kdy jsme se nabiflovali něco z paměti na písemku a současně s odevzdáním papíru jsme většinu naučeného zapomněli. Hlavně, že jsme prošli.

Dnes už je naším cílem dostat informace, ať už je to slovní zásoba, nebo cokoliv jiného do dlouhodobé paměti.

A tady samozřejmě platí, že opakování je matka moudrosti. Nějakou dobu trvá, než se nám znalosti do dlouhodobé paměti uloží. Novému výrazu je potřeba tam trochu pomoci. Existují na to různé aplikace, které jsou založené na bázi SRS – spaced repetition system. Já mám se svými studenty vyzkoušené ANKI a Quizlet, ale pokud budete hledat, určitě najdete i další. Nebo si můžete vytvořit vlastní kartičkový systém, kde si řadíte výrazy do oddílů podle toho za jak dlouho si je zase chcete zopakovat. Aplikace toto dělají za vás, takže stačí otevřít a opakovat slovíčka. Postupem času se frekvence stále prodlužuje.

Tagged , , , , , ,