Uncategorized

Ditch New Year’s Resolution Day

aneb ZAHOĎTE SVÁ NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Asi tušíte správně – 17. ledna je ten den, kdy většina z nás vzdá svá novoroční předsevzetí. Dokonce až 80% lidí někdy v průběhu roku svá předsevzetí vzdá.

O novoročních jazykových předsevzetích si můžete přečíst třeba tady.

Proč si předsevzetí dáváme?

Já si myslím, že to je tlakem společnosti. Na Silvestra si dáme skleničku, nebo spíš lahvičku, a předháníme se kdo co bude, nebo spíš nebude dělat. Takže v lednu máme narvaná fitka, jazykové kurzy a všichni držíme diety.

Čím to ale je, že svá předsevzetí vzdáme?

Podle výzkumů trvá 21 dní (opakování), než se z něčeho stane zvyk. No a 17. ledna není ani těch 21 opakování. Já osobně si myslím, že to trvá mnohem déle, než si něco zařadíme do běžného života. Ale záleží to samozřejmě i na tom, jak moc to chceme, jak moc nás to baví a spoustě dalších faktorů.

Jak to mám já?

Už několik let si předsevzetí jako taková nedávám. Díky tomu v roce 2018 vznikla výzva pro moje studenty angličtiny, která začínala 1. prosince 🙂

Beru to tak, že když chci něco začít dělat, tak nemusím čekat na 1. ledna, abych s tím mohla začít. Ale tento rok je takový kouzelnější. Rok 2020 prostě vypadá dobře, že? Takže jsem letošek využila k tomu, abych se za minulým rokem ohlédla a ten letošní si tak nějak systematičtěji naplánovala. Použila jsem k tomu Year Compass, který se dá stáhnout jak v češtině, tak angličtině a dalších asi 40 jazycích.

Rada na závěr

Pokud jste si nějaké to novoroční předsevzetí dali a začínáte mít zaječí úmysly, zkuste se zamyslet proč jste to původně chtěli, jestli to pořád chcete a co se s tím dá dělat. Docela dobrý trik je, dané předsevzetí opravdu dodržovat každý den po dobu 3-4 týdnů (já se přikláním k těm 4), i kdybyste se do toho měli fakt nutit. A pak po těch 4 týdnech vynechat a pozorovat, co to s vámi dělá. Pokud vám daná aktivita chybí (třeba učení se angličtiny) máte vyhráno – už máte zažitý zvyk. Pokud vám nechybí a je to něco, co chcete opravdu dělat, protože v tom vidíte smysl, čekají vás opět 3-4 týdny pečlivého dodržování.

Hodně štěstí!

Tagged , ,