Uncategorized

Motivace při studiu angličtiny

Já se vždycky dívám na motivace dvě. Jednak na tu dlouhodobou – co chci, co je ten můj velký cíl. A pak tu krátkodobou. Tím myslím, že se mi zrovna dneska nechce a co s tím budu dělat.

Dlouhodobá motivace a ujasnění cíle je fakt důležité. To je přesně to, co vás bude u studia držet a táhnout dopředu. Je úplně jedno, jestli chcete číst Shakespeara v originále (ano, přiznávám, mám doma kompletní dílo), nebo jestli chcete koukat na seriály, nebo dokonce chcete být na poradě za hvězdu a fakt rozumět co se tam probírá, aniž byste jen s přihlouplým úsměvem přikyvovaly na všechno co kdo řekne. A nebo chcete psát emaily bez překladače. A nebo si prostě v klidu objednat na dovolené večeři a pokecat si s místníma.

Je dobré si ujasnit proč to děláte. Zároveň nelze očekávat, že se z nuly (nebo skoro nuly) dostanete na plynulou angličtinu za měsíc. Mozek to potřebuje zpracovat a uložit do dlouhodobé paměti. A to jak dlouho vám to bude trvat se odvíjí od vašeho cíle jako takového a od času, který můžete učení angličtiny věnovat. Ideální je každý den. Občasné vynechání nevadí, ale nesmí se z toho stát pravidlo. Doporučuji si i pauzy plánovat. Udrží vás to v proudu výuky, když budete vědět kdy přijde pauza. Nic se nesmí přehánět.

A teď co ta krátkodobá motivace?

Však to znáte, něco si naplánujete, ale život je život a někdy se zkrátka nechce.

Může se stát, že se ráno probudíte plní energie, naplánujete si naprosto ukázkově celý den včetně učení angličtiny, ale pak vás přepadne lenóra.

Zamyslete se nad tím, proč se vám nechce. Zkuste třeba vymyslet jinou činnost, než jste si původně plánovali, ale aby se pořád týkala angličtiny. Možná jste si naplánovali hodinu gramatiky a teď vám to připadá moc. Zkuste místo toho dát třeba opravdu intenzivní dvacetiminutovku té gramatiky a za odměnu seriál v angličitně.

Nevěřili byste jak mi pomáhá si k francouzštině brát croissant 😀

Určujte si nejen cíle, ale i odměny. Měla jsem studentku, která přišla s tím, že za určitou dobu jí čeká cesta do USA a chce se tam domluvit. Motivace to byla skvělá. Naprosto přesně věděla proč to dělá a i co se potřebuje a chce před cestou naučit.

Diskuzi k motivaci najdete ve facebook skupině pod stejnou fotkou 🙂

A ti z vás, kteří by chtěli dostávat tipy rovnou do emailu se můžou hlásit tady.