Uncategorized

Jak na poslech (listening)

listening, poslech

Umíte gramatiku, slovíčka, jste schopni se vyjádřit, ale poslech vám pořád drhne?

Dá se s tím vůbec něco dělat?

U svých studentů se setkávám s tím, že jim dělá problém porozumění mluvenému slovu. Ať už jde o filmy a seriály, rádio, nebo rozhovor. Nedej bože, aby se potřebovali na něco zeptat na cestách, nebo je dokonce oslovil nějaký cizinec tady u nás.

Většinou nastane nějaký vnitřní zásek a dostanou ze sebe “Sorry, I don´t understand.”

A to je strašná škoda. Všechna ta práce, kterou jste věnovali gramatice, učení slovíček a frází. Stává se, že je to hodně o vnitřním nastavení. Jsou lidé, kteří se nebojí a i když rozumí polovinu, jdou do toho po hlavě.

 

Jak na to?

Poslouchat, poslouchat a zase poslouchat. Pokud se budete chtít naučit jezdit na kole, tak musíte jezdit na kole. To dává smysl, že? No a s poslechem vám pomůže jedině poslech.

Pravidelnost

Pravidelnost je základ. Ze začátku to může být trochu náročnější, protože budete hůř rozumět, ale vydržte. Vyplatí se to. Dejte si nějaký cíl – třeba 20 minut denně po dobu jednoho týdne. A vytrvejte. Pro zaznamenávání si můžete stáhnout týdenní checklist. Poslech je jednou z jeho položek.

Co poslouchat?

Hlavně něco, co vás bude bavit. To je základ toho, abyste u toho vydrželi. Ze začátku se vám třeba bude hodit i přepis toho, co se v rozhovorech říká. S vyhledáváním můžete začít třeba na google podcasts.  A do vyhledávání zadat třeba beginner English, intermediate English nebo advanced English. Podle toho na co se cítíte. Samozřejmě můžete vyhledávat i podle témat, která vás baví travel, business, nebo třeba books

A samozřejmě platí, že pokud máte dotazy, můžete mi napsat, nebo se zeptat ve skupině na facebooku

Tagged , ,