Uncategorized

Halloween

Poprvé jsem se se svátkem Halloween setkala, když jsem se odstěhovala do Velké Británie. Přišlo mi poněkud zvláštní, jak tam děti chodily od domu k domu v kostýmech a dostávaly sladkosti a čokolády. No, brala jsem to jako “západní” zvyk a dál si s tím nelámala hlavu.

ALE…..

Nedávno mi jedna moje studentka vyprávěla, že když byla malá, tak chodila s dědou na pole a doma pak vyřezávali tuříny. Tady v Čechách. Takže jsem se rozhodla trochu zapátrat, jak to s tím svátkem vlastně je.

Z našeho pohledu se slaví den před Dušičkama.

Slaví se především v anglicky mluvících zemích a oslavy kromě chození na koledu (trick or treat) také zahrnují vyřezávání dýní (jack-o-lantern)

jack-o-lantern

a lovení jablek v kýbli s vodou (apple bobbing)

apple bobbing

Halloween je velmi stará tradice. Kořeny má v keltské, gaelské a římské kultuře.

Co se týče vyřezávání dýní nebo tuřínů, tak legenda praví, že Jack, když se po bujaré noci vracel z flámu, tak ho napadl ďábel. Jack ho zahnal na strom a do kůry vyříznul symbol kříže, aby ďábel nemohl dolů. Ten s ním uzavřel dohodu, že když ho pustí, tak si Satan nikdy nebude nárokovat jeho duši. Jenže Jack žil život v hříchu, hodně pil a proto mu byl po smrti odepřen vstup do nebe.

Jenže ďábel ho v pekle také odmítl a ještě po něm hodil kus žhavého uhlíku přímo z pekelného ohně. . A protože byla zima, tak si tento uhlík Jack dal do vydlabaného tuřínu. A od té doby bloudí se svojí lampou a hledá místo, kde by mohl spočinout.

Další verze, se kterou jsem se setkala je, že vyřezané dýně se dávaly do oken, aby od stavení držely ďábla a špatné duchy.

Která verze se vám líbí víc nechám na vás.

Já dýně sice nevyřezávám, ale mám strašně ráda dýňovou polívku nebo rizoto.

Pokud vás zajímá víc, doporučuji článek na wikipedii.